Forum Telenowele Strona Główna Telenowele
Forum Telenowel
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

DOM

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Telenowele Strona Główna -> Seriale polskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cezar82
Idol
Idol


Dołączył: 16 Lip 2006
Posty: 1479
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: 12:32:23 27-07-07    Temat postu: DOM

DOM
Serial obyczajowy, 87 min, rok produkcji 1980

Scenariusz: Jerzy Janicki i Andrzej Mularczyk
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenografia: Adam T. Nowakowski
Zdjęcia: Bogusław Lambach
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Występują: Tomasz Borkowy, Jolanta Żółkowska, Wacław Kowalski, Tadeusz Janczar, Bożena Dykiel, Anna Ciepielewska, Stanisław Zaczyk, Joanna Szczepkowska, Wirgiliusz Gryń, Jan Englert, Henryk Bista, Hanna Lachman, Jerzy Michotek, Józef Nowak, Barbara Sołtysik, Barbara Rachwalska, Ewa Błaszczyk, Mirosław Konarowski, Gustaw Lutkiewicz i inni

CO TY TU ROBISZ, CZŁOWIEKU? (1)
Pierwszy odcinek wielkiej epickiej opowieści o życiu mieszkańców powojennej Warszawy. Akcja serialu rozpoczyna się w 1945 roku. Jeszcze trwa wojna, ale z terenów wyzwolonych już wyruszają do Warszawy jej przedwojenni mieszkańcy. Podąża tu również 17-letni Andrzej Talar, do niedawna partyzant, później ochotnik w Wojsku Polskim. Posądzony o dezercję i zdradę, musi w Warszawie szukać schronienia. W drodze poznaje Basię Lawinównę. Odnajduje kamienicę przy ulicy Złotej, gdzie dziewczyna mieszkała przed wojną. Basia czeka na powrót swojego narzeczonego Łukasza, po którym wszelki ślad zaginął.

ZAPOMNIJ O MNIE (2)
Basia Lawinówna nadal poszukuje Łukasza. Po aresztowaniu matki dziewczyna jeszcze bardziej pogardliwie i wrogo traktuje zakochanego w niej Andrzeja. Jednak właśnie interwencja Talara sprawia, że pani Lawinowa zostaje zwolniona. Wraca wreszcie ze stalagu znany przed wojną piłkarz, Kostek Bawolik. Jest zazdrosny o kinooperatora Rajmunda Wrotka, żyją z żoną obok siebie, osobno. Na Złotej przybywa lokatorów i rodzą się nowe konflikty między nimi. Życie toczy się wartko, a codzienne problemy jednoczą nowych i starych mieszkańców. Tworzy się nowa społeczność.

WARKOCZE NASZYCH DZIEWCZĄT BĘDĄ BIAŁE (3)
Andrzej Talar zostaje studentem Politechniki. Jego uczciwość i prostolinijność nie zawsze znajdują uznanie i nastręczają mu wiele kłopotów. Ale Andrzej nie poddaje się. Nie rezygnuje też ze starań o względy Basi Lawinówny. Obserwując narastającą tęsknotę dziewczyny, Andrzej podejmuje desperacką decyzję, aby utwierdzić ją w przekonaniu, że Łukasz nie żyje. Skutki są fatalne - Basia próbuje popełnić samobójstwo. Pan Popiołek, dozorca domku przy Złotej, chroni mieszkańców przed natarczywością Komisji Lokalowej, nadzoruje remont kamienicy, co doprowadza do większej konsolidacji mieszkańców.

A JESZCZE WCZORAJ BYŁO WESELE (4)
Basia Talarówna nadal jest w depresji. Andrzej czuje się winny. Jego dawny dowódca odnajduje go i odwiedza w Warszawie. Stwarza to nowe i groźne kłopoty. W rodzinie Bawolików następuje pojednanie. Inwalida wojenny Tolek walczy ze swą ułomnością pod wpływem sympatii do Lidki. Pomaga mu w tym syn starosty, który właśnie wrócił do domu i zamieszkał w swoim mieszkaniu zajętym przez Jasińskich. Tolek osiąga pełny sukces, odrzuca kule. Lidka rodzi syna, Tolek daje mu swoje nazwisko, żeniąc się z dziewczyną. Radość jednak nie trwa długo. Na drugi dzień po ślubie mężczyzna ginie przy rozbiórce kamienicy. Doktor Kazanowicz pragnie sam rozliczyć się ze światem i wymierzyć winnym sprawiedliwość.

PONAD 200 CZWARTKÓW (5)
Basia Lawinówna trafia do szpitala w Otwocku. Choroba zbliża ją do Andrzeja, który okazuje dziewczynie wiele czułości, a w końcu odważy się zaproponować jej małżeństwo. Los nie szczędzi mu jednak zmartwień. Będąc potajemnie w rodzinnym Sierpuchowie, Talar jest świadkiem zabójstwa młodego ZWM-owca. Oskarżony o popełnienie ohydnej zbrodni zostaje Wiktor. Andrzej wie, że jego przyjaciel z dawnych lat jest niewinny, usiłuje mu pomóc, lecz niewiele może zdziałać. W sanatorium w Otwocku przypadkiem spotyka dawnego dowódcę. Za dezercję Andrzeja oficer został zdegradowany, przez całe lata żył myślą o zemście. Następny konflikt wywołuje pojawienie się w Warszawie drugiego z braci Talarów. Bronek zyskał sławę bohatera pracy socjalistycznej. Wyrwany ze środowiska wiejskiego, chce użyć życia w stolicy, nic sobie nie robi z braterskich przestróg. Wszystkie niepowodzenia rekompensuje jednak Andrzejowi ślub z Basią. Państwo Lawinowie cieszą się szczęściem córki. Cios spada nieoczekiwanie. Nazajutrz po ślubie przychodzi list z Kanady od Łukasza. Dawny narzeczony Basi żyje.

NOSIĆ SWOJĄ SKÓRĘ (6)
Andrzej i Basia są szczęśliwi w pierwszych miesiącach małżeństwa. Nie zdają sobie sprawy z rozterek, jakie przeżywają państwo Lawinowie, ilekroć odbierają listy od Łukasza z Kanady. Andrzej popada w konflikt z uczelnianą organizacją ZMP, martwi go też tryb życia jego brata, Bronka. Pomimo trudności Talar kończy studia, otrzymuje wymarzony dyplom inżyniera. Życie Bronka przypomina staczanie się po równi pochyłej - dawny bohater pracy socjalistycznej, zapijaczony i wykolejony, ginie tragicznie. Najmłodszy z braci, Leszek, obwinia o jego śmierć Andrzeja. Propagandowa szopka, jaką urządzają podczas pogrzebu szefowie organizacji młodzieżowej, pogłębia rozdźwięk w rodzinie Talarów. Konflikty i kłopoty osobiste nie pozwalają Andrzejowi w pełni cieszyć się sukcesami w fabryce, gdzie właśnie uruchomiono produkcję pierwszego samochodu marki Warszawa.

ZAŻALENIE DO PANA BOGA (7)
Przyjazd Łukasza z Kanady burzy spokój Andrzeja i Basi, ich małżeństwo przechodzi poważny kryzys. Inżyniera Talara nie cieszą sukcesy zawodowe, związane z uruchomieniem produkcji nowego samochodu marki Syrena. Przybiera również na sile jego konflikt z ojcem i Leszkiem. Nie znajdując oparcia w rodzinie, Andrzej pozostaje ze swymi kłopotami sam. Nadal jednak wierzy, że odzyska Basię. Inni lokatorzy domu przy ulicy Złotej też mają swoje problemy. Dozorca Popiołek nie może pogodzić się z decyzją syna, który postanowił wstąpić do milicji obywatelskiej. Ideowy komunista Jasiński boleje nad śmiercią Stalina. Doktor Lang popada w konflikt z partią, ma kłopoty w pracy. Za to życie prywatne zaczyna układać mu się pomyślniej - jego przyjaźń z Lidką stopniowo przeradza się w miłość. W małżeństwie Talarów dochodzi do ostatecznego zerwania - Basia obwinia Andrzeja, że przyczynił się do aresztowania Łukasza.

JAK SIĘ ŁOWI DZIKIE PTAKI (8)
Andrzej Talar wraca z praktyki w ZSRR. W domu zastaje wezwanie od adwokata prowadzącego sprawę rozwodową. Spotkanie z Basią pozbawia Andrzeja wszelkiej nadziei na odbudowanie ich wspólnego życia. Serii nieszczęść dopełnia ciężka choroba starego Talara. Doktor Lang postanawia rozwieść się z Lidką. Doktor Kazanecki decyduje się na rozstanie ze swoim zniedołężniałym psem. Tylko Henio Lermaszewski funkcjonuje doskonale, robiąc różnego rodzaju interesy.

PO OBU STRONACH MURU (9)
Siostra Wiktora, Jadźka, przynosi z więzienia wiadomość, że Łukasz i Wiktor sądzą, iż siedzą z "poręki" Andrzeja. To niesłuszne oskarżenie załamuje go. W przetrwaniu trudnych chwil pomaga mu zakochana w nim Ewa. Doktor Kazanowicz, nie mogąc dłużej patrzeć na męki swojego psa, strzela do niego. Milicja udowadnia, iż z tego pistoletu został zastrzelony były kapo obozu koncentracyjnego Erwin Szulc. Lokatorzy kamienicy przy ul. Złotej organizują obronę doktora. Mecenas były więzień obozu, odnosi sukces i Kazanowicz może wrócić do domu.

NIE PRZESADZA SIĘ STARYCH DRZEW (10)
Andrzej i Ewa są małżeństwem już od kilku lat, rodzi im się drugi syn. Po śmierci starego Talara matka sprzedaje gospodarstwo i przenosi się do Warszawy, do syna. Ewa nie może otwarcie się temu sprzeciwić, ale często daje wyraz swemu niezadowoleniu. Wreszcie, przed zaplanowanym eleganckim przyjęciem, prosi teściową, aby na ten czas wyniosła się z domu. Staruszka znika bez wieści. Andrzej jest oburzony, między małżonkami dochodzi do poważnego rozdźwięku. Do problemów rodzinnych Talara dochodzą też kłopoty w pracy.

JEDENASTE NIE WYCHYLAJ SIĘ (11)
W kamienicy na Złotej pojawia się pierwszy telewizor. Szczęśliwymi posiadaczami są Wrotkowie. Andrzej i Wiktor zamierzają postawić na cmentarzu w Sierpuchowie pomnik upamiętniający walkę i śmierć ich przyjaciół z AK. We wszystkich zmaganiach sekunduje z kamerą Wrotek, który jest już samodzielnym realizatorem i pracuje nad swoim pierwszym filmem "Apel cieni". Po kolaudacji jego dzieło zostaje drastycznie okrojone. Dwaj bracia Talarowie rywalizują między sobą u którego z nich zamieszka matka, Leszek decyduje się na fikcyjny ślub, żeby zdobyć samodzielne mieszkanie.

KTO DZIŚ TAK UMIE KOCHAĆ (12)
Bracia Talarowie, Andrzej i Leszek, wciąż nie mogą dojść do porozumienia, dzielą ich zadawnione urazy i wielki żal. Żona dozorcy domu przy ul. Złotej odchodzi z tego świata. Pan Popiołek i pani Talarowa postanawiają resztę życia spędzić razem - łączy ich samotność i rozgoryczenie, że ich dzieci poszły zupełnie innymi drogami i nie rozumieją potrzeb rodziców. Po cywilnym rozpoczynają się przygotowania do ślubu kościelnego, ale los krzyżuje wszystkie plany. Leszek Talar przegrywa na wyścigach, potem rozbija syrenkę, którą matka wygrała na książeczkę PKO. Życie gmatwa mu się coraz bardziej. Przyszłość wszystkich lokatorów domu przy ul. Złotej jest niepewna, ich kamienica została przeznaczona do wyburzenia.


DOM II
Serial obyczajowy, rok produkcji 1996

Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Jerzy Gościk
Scenografia: Kamil Kuc
Muzyka: Waldemar Kazanecki, Piotr Hertel
Występują: Tomasz Borkowy, Halina Rowicka, Tomasz Mędrzak, Jan Englert, Bożena Dykiel, Zbigniew Buczkowski, Wirgiliusz Gryń, Leonard Andrzejewski, Helena Kowalczykowa, Jerzy Bończak, Hanna Lachman, Dorota Kawęcka, Marek Bukowski, Barbara Sołtysik, Tadeusz Janczar, Jolanta Żółkowska, Waldemar Barwiński, Magdalena Wójcik, Adam Ferency, Anna Romantowska, Igor Śmiałowski, Beata Krajewska i inni.

Serial "Dom" zaskarbił sobie w latach osiemdziesiątych wielką sympatię widzów i uznanie krytyki. Niektórzy recenzenci określili go nawet mianem jednej z niewielu udanych epickich opowieści o zawiłościach polskiej historii po 1945 roku. Losy mieszkańców stołecznej kamienicy przy ulicy Złotej 25 przykuwały uwagę, bawiły, wzruszały. Niepowtarzalne kreacje stworzyli w serialu Wacław Kowalski, Wirgiliusz Gryń, Tomasz Borkowy, Zbigniew Buczkowski, Tadeusz Janczar, Bożena Dykiel, Jan Englert... Realizatorzy doprowadzili swą historię do drugiej połowy lat sześćdziesiątych. Pracę nad kolejnymi odcinkami, obejmującymi lata 1968 - 1970 i dalsze przerwał stan wojenny.

Po wielu perypetiach ekipa powróciła na plan dopiero piętnaście lat później. Zanim jednak to się stało, część aktorów zmarła (Wacław Kowalski, Wirgiliusz Gryń, Tadeusz Janczar), zmienił się nie do poznania wygląd Warszawy. W dawnej stróżówce Popiołka znajduje się dzisiaj kompleks eleganckich biur, zaś kamienica, która "grała" w pierwszej części cyklu przeobraziła się w klub biznesu. Zmiany w pejzażu stolicy to największy problem, na jaki natrafili realizatorzy. By się z nim uporać, tytułowy "dom" znaleziono aż na Pradze, zaś sceny we wnętrzach kręcono w budynku przy Marszałkowskiej. Niezapomnianego Popiołka zastąpił nowy dozorca Edward Prokop (w tej roli Jerzy Bończak) - osobnik niezbyt sympatyczny, wścibski, złośliwy, a przy tym nieudacznik. Do domu starców wyprowadził się doktor Kazanowicz (Tadeusz Janczar). Zamiast niego pojawiła się rodzina Strojnowskich z eks-ziemianinem wujem Alfredem na czele. Zgon Wirgiliusza Grynia wymusił scenariuszowe zmiany w dziejach rodziny Jasińskich. W pierwszym odcinku Gryń jednak wystąpi, przede wszystkim dzięki pomysłowym zabiegom technicznym. Realizatorzy wykorzystali ujęcia z aktorem, które niegdyś zatrzymała cenzura, dokręcili nowe z udziałem odtwórcy roli syna Jasińskiego i zmontowali je w całość. Zabieg ten, znany choćby z megahitu "Forrest Gump", dał znakomite rezultaty. Stare kroniki, wplecione w fabułę pierwszej części, zostały zastąpione przez archiwalne sekwencje telewizyjne. Znalazły się wśród nich m.in. co smakowitsze fragmenty przemówień Edwarda Gierka i Piotra Jaroszewicza oraz materiały z mistrzostw świata w piłce nożnej w 1974, na których polska reprezentacja zajęła trzecie miejsce.

COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA (13)
"Coś się kończy, coś się zaczyna" to pierwszy odcinek drugiej serii. Jest rok 1968. W domu przy Złotej nowe porządki zaprowadza prymitywny dozorca Prokop. Zaszczuty przez niego doktor Kazanowicz wyskakuje z okna, gdyż nie chce iść do domu opieki. Student germanistyki Miecio wraz ze swoją dziewczyną Gosią, córką sekretarza KC, biorą czynny udział w protestach studenckich w marcu '68. Do młodzieży przyłącza się także wykładowca, mąż Basi, Łukasz Zbożny. Andrzej Talar przypadkowo spotyka swoją dawną miłość. Mimo upływu lat nadal kocha Basię. Zazdrosna Ewa, jego obecna żona, bardzo z tego powodu cierpi. Po nagłej śmierci towarzysza Jasińskiego rodzina ma problemy z katolickim pochówkiem.

TA MAŁA WIOLONCZELISTKA (14)
Wiosna 1969 roku. Na poligonie wojskowym odbywają się ćwiczenia dla żołnierzy - studentów. Jest wśród nich Mietek, który z trudem znosi chamstwo i szykany przełożonych. Niebawem do jednostki przyjeżdża Gosia i załatwia mu przepustkę. Młodzi mają dla siebie tylko parę godzin. Spędzają je oddając się miłości w starej, opuszczonej dzwonnicy.
Tymczasem Basia prosi Andrzeja, by wykorzystał dawną znajomość z pułkownikiem Poznańskim i wstawił się za wyrzuconym z pracy Łukaszem Zbożnym. Niestety, Poznański jako Żyd z pochodzenia utracił wpływy i musi uciekać z Polski. Na Dworcu Gdańskim Andrzej, Ewa i Leszek żegnają odjeżdżających Poznańskich. Gdy pociąg już rusza, na peron wbiega zdyszana Basia. Jest w zaawansowanej ciąży. Bliska omdlenia osuwa się na ławkę. Zatroskany Andrzej odwozi ją do domu, co wywołuje wybuch zazdrości Ewy. Po powrocie do mieszkania zaczyna pakować walizki. Widząc to Leszek grozi, że jeśli Ewa wyjedzie, jej mąż dowie się o ich spędzonej razem nocy.

DŁUGA KSIĘŻYCOWA NOC (15)
Andrzej ponownie przywozi Ulę do szpitala w Konstancinie. Tym razem dziewczyna zdobywa się na odwagę i wchodzi do sali Leszka. Po chwili wzburzenie z obu stron mija, między młodymi nawiązuje się nić porozumienia.
Tymczasem u Stroynowskich - bieda. Lekcje gry na fortepianie, których udziela Martyna, nie starczają na utrzymanie rodziny. Alfred dla załatania domowego budżetu postanawia sprzedać kolejny obraz z familijnej kolekcji. W sklepie "Desy", gdzie dorabia jako rzeczoznawca, płótno kupują wysocy funkcjonariusze MSZ. Jeden z nich proponuje Stroynowskiemu posadę doradcy do spraw protokołu dyplomatycznego. Alfred zdecydowanie odmawia.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Mieszkańcy kamienicy szykują się do wieczerzy wigilijnej. Andrzej po raz kolejny zawozi Ulę do Leszka. Ten, wyraźnie wzruszony, długo rozmawia z dziewczyną. Ich dawne uczucie powoli odżywa. Leszkowi wraca ochota do życia. Ula postanawia skończyć z piciem.

PRZED MIŁOŚCIĄ NIE UCIEKNIESZ (16)
Z Sierpuchowa do Warszawy przyjeżdża Danusia, chrzestna córka Andrzeja, by zdawać na Uniwersytet Warszawski. Przed kamienicą omal nie wpada pod koła ciężarówki Henia. Podnosząc ją z ziemi Lermaszewski dostrzega, że dziewczyna jest bardzo ładna. Następnego dnia Danusia zamiast na egzamin idzie na film z Danielem Olbrychskim, w którym kocha się na zabój. Wreszcie udaje się jej dostać do teatralnej garderoby aktora. Zaskoczonemu gwiazdorowi wyznaje miłość, dodając, że gotowa jest na wszystko. Olbrychski daje jej autograf i grzecznie wyprasza z garderoby. Danusia jednak nie daje za wygraną. Niedługo później Andrzej znajduje w pokoju chrześnicy zdjęcie aktora z autografem. Wsiada do samochodu i jedzie pod teatr. Na widok Danusi wychodzącej z Olbrychskim, podejrzewając najgorsze, rzuca się na zaskoczonego aktora z pięściami.
Kryzys w małżeństwie Wrotków pogłębia się. Rajmund dowiaduje się o wstąpieniu Haliny do partii. Rozsierdzony oświadcza żonie, że się rozwodzi, po czym wyjeżdża do Gdańska robić film o żonach marynarzy. Wkrótce po jego przyjeździe na Wybrzeżu wybucha strajk stoczniowców.

KOMU GRA TA ORKIESTRA? (17)
Po rocznym pobycie w więzieniu Mietek wychodzi na wolność. Rozpoczyna gorączkowe poszukiwania Gosi. Przypadkiem dowiaduje się, że jego dawna ukochana wyszła za mąż. Rozwiewając się też jego nadzieje na znalezienie pracy. Po kilku nieudanych próbach Mietek dostaje wreszcie posadę dzięki życzliwości Henia Lermaszewskiwego.
Tymczasem w FSO dochodzi do niebezpiecznego wypadku, którego świadkami są Andrzej i Korn. Wspólnie piszą petycję, dotyczącą m.in. fatalnych warunków BHP i idą z nią do Kuźniaka. Ten jednak wyrzuca ich z gabinetu. Zdenerwowany Andrzej postanawia udać się wyżej. Odwiedza więc najpierw Komitet Dzielnicowy, a potem Wojewódzki PZPR. Niestety, skutki tych wizyt są przeciwne do zamierzonych.
Martyna Stroynowska nie ustaje w poszukiwaniach zaginionej siostry - bliźniaczki. W podwarszawskim domu starców odwiedza koleżankę swojej matki. Poznaje tam Adama, który zajmuje się fotografowaniem portretów starych ludzi. Mężczyzna pokazuje Martynie rękopis wspomnień leśniczego Sochejki. Przewija się w nich wątek małej dziewczynki, zesłanej do domu dziecka w Rosji. Czyżby kolejny trop?

TRZECIE KŁAMSTWO (18)
Henio Lermaszewski otwiera kolejny interes. Tym razem jest to automatyczna myjnia samochodowa. Instalację hydrauliczną zakłada jednak w nowym przedsiębiorstwie Prokop ze Szwagrem, co oczywiście ma fatalne następstwa.
Tymczasem Andrzej Talar zostaje wysłany na Targi Poznańskie, na których ma zorganizować ekspozycję FSO. Towarzyszy mu Nika, młoda plastyczka, odpowiedzialna za wizualno - estetyczną stronę wystawy. Szybko okazuje się, że obydwoje ulepieni są z całkowicie różnej gliny. Andrzej jest zasadniczy i systematyczny, Nika - prowokująca i pełna fantazji. Mimo ostrych kłótni z dziewczyną, Talar jeszcze na długo po zakończeniu Targów nie może o niej zapomnieć.
Rajmunda Wrotka odwiedza przedstawiciel stoczniowców z Gdańska. Przypomina mu o obietnicy opublikowania materiałów, które nakręcił na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Wrotek, nękany wyrzutami sumienia, postanawia wykraść taśmę z archiwum.

JESTEM DLA CIEBIE NIEDZIELĄ (19)
Służba Bezpieczeństwa prowadzi śledztwo w sprawie przemycenia na Zachód materiałów filmowych, dotyczących wydarzeń w grudniu 1970 roku. Przesłuchani zostają Prokop, Halina i pracownicy WFD. Montażystka Lusia, jako jedyna posiadaczka kluczy do archiwum, traci pracę. Wrotek dowiaduje się o wszystkim, odnajduje pokrzywdzoną i obiecuje, że przyzna się do winy.
Romans Andrzeja i Niki kwitnie. Dziewczynie jednak to nie wystarcza. Talar obiecuje jej, że opuści żonę i zamieszka razem z Niką w nowym mieszkaniu. Zmienia jednak swoje plany, gdy dowiaduje się, że Ewa ma raka piersi i musi być operowana.
W przeludnionym mieszkaniu Bawolików składa wizytę Świder, dawny kolega gospodarza, obecnie działacz sportowy. Próbuje przekupić Kostka, by "wydrukował" mecz. Bawolik odmawia. Jednak Teresa w tajemnicy przed mężem dzwoni do Świdra z wiadomością, że jej małżonek przemyślał sprawę i zmienił zdanie.

POWRÓT Z DALEKIEJ PODRÓŻY (20)
Po udanej operacji piersi Ewa wraca do domu. Matka namawia ją, by wyjechała do Szwecji na rehabilitację. Niestety, Talarowie nie mają na to pieniędzy. Ewa, jakby w przeczuciu nadchodzącego końca, zaczyna gwałtownie i łapczywie korzystać z życia.
Stroynowskich odwiedza naukowiec z Moskwy, który przywozi list od Klary. Alfred z Beatą postanawiają ukryć pismo przed Martyną. Adam Rygier zgłasza jedną ze swych prac na wystawę fotograficzną, lecz cenzura zakazuje jej udostępnienia publiczności. Rozgoryczony postanawia rzucić wszystko i zaszyć się w leśniczówce.
Tymczasem z Londynu przylatuje Szczepan, brat Tolka, tragicznie zmarłego męża Lidki Jasińskiej. Na lotnisku zamawia taksówkę i każe się wieźć na wschodnią granicę Polski. Tam długo stoi i patrzy w stronę ukochanego, rodzinnego Lwowa. Po powrocie do stolicy rozpoczyna poszukiwania kandydatki na żonę. Z bukietem czerwonych róż odwiedza dawną sympatię z liceum. Jednak gdy dowiaduje się, że była żoną stalinowskiego prokuratora wojskowego, nie może powstrzymać gniewu i gwałtownie opuszcza mieszkanie.
Rozpoczynają się robotnicze protesty w Radomiu i Ursusie. Rząd odwołuje podwyżkę cen. Na terenie FSO Kuźniak organizuje masówkę. Składa też Andrzejowi propozycję nie do odrzucenia: jeśli Talar przeczyta oświadczenie popierające politykę partii, jego żona pojedzie do Szwecji na leczenie.


DOM III
Serial obyczajowy, rok produkcji 2000

Reżyseria: Jan Łomnicki, Marcin Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Scenografia: Kamil Kuc
Zdjęcia: Jerzy Gościk
Muzyka: Piotr Hertel, Waldemar Kazanecki
Wykonawcy: Tomasz Borkowy, Halina Rowicka, Waldemar Barwiński, Anna Romantowska, Igor Śmiałowski, Beata Krajewska, Piotr Fronczewski, Hanna Lachman, Marek Bukowski, Bożena Dykiel, Jan Englert, Magdalena Stużyńska, Zbigniew Buczkowski, Helena Kowalczykowa, Barbara Sołtysik i inni.

NAIWNE PYTANIA (21)
Kontynuacja serialu Jana Łomnickiego. Akcja pierwszego odcinka z nowej, trzeciej już serii rozpoczyna się w roku 1977. W mieszkaniu Jasińskich odbywa się wesele Lidki i Szczepana. Taksówkę po zmarłym starym Lermaszewskim dziedziczy wuj Henia z prowincji. Ciągle zazdrosny o żonę Henio postanawia ją śledzić. W efekcie przekonuje się, że Danusia w tajemnicy chodzi na lekcje tańca. Dozorca Prokop organizuje w swojej stróżówce dystrybucję pochodzącego ze wsi mięsa. Kajtek Talar poznaje Majkę, przygotowującą się do egzaminów na studia. Zafascynowany dziewczyną wdaje się w szarpaninę z docentem, który próbuje ją napastować. W konsekwencji musi pożegnać się z uczelnią. Jak na złość niebawem między młodymi dochodzi do kłótni i rozstania. Zdecydowanie gorzej wychodzi na tym Kajtek. Stracił studia i dziewczynę, zaś do Majki przyjechał dawny narzeczony, odbywający staż lekarski w USA. Martyna Stroynowska kontynuuje związek z fotografem Adamem. Jej córka Beata razem z Mietkiem Pocięgło maluje czerwoną farbą ręce Dzierżyńskiego na portrecie w muzeum Lenina. Gdyby nie ojciec poseł, milicja nie przepuściłaby jej tego płazem.

MIŁOŚĆ TO TYLKO OBIETNICA (22)
Śmieciarz Kłos, przedwojenny ułan Wojska Polskiego, za złom oddawany Prokopowi dostaje od Lodzi odpadki dla niedźwiedzia, którego hoduje w budzie za miastem. Halina Wrotkowa postanawia adoptować dziecko. Majka unika Kajtka. Ten natomiast dowiaduje się, że jego ukochana zamierza wyjechać do USA. Milicja niespodziewanie wpada do mieszkania Jasińskich. Akurat trwa tam zebranie Towarzystwa Kursów Naukowych z Łukaszem Zbożnym w roli prelegenta. Dochodzi do aresztowań. Przez przypadek za kratki trafia też Henio Lermaszewski. Majka wraca do Kajtka, Wrotek zaś zostaje wyrzucony z pracy w Wytwórni Filmów Dokumentalnych za sfilmowanie pijanego Leonida Breżniewa. Rajmund jednak radzi sobie. Wprowadza się do Lusi i znajduje zatrudnienie w telewizji. Majka po raz kolejny odchodzi od Kajtka. Chłopak wszakże nie rezygnuje. Odnajduje dziewczynę w Pułtusku, przygotowującą się do ślubu. Znów między młodymi dochodzi do burzliwej rozmowy i ponownie Majka decyduje się zostać z Kajtkiem. Czy tym razem na stałe?

KOLEJKA DO ŻYCIA (23)
W szpitalu Majka czeka na transplantację nerki. Kajtek próbuje dzięki protekcji przyspieszyć operację. Henio Lermaszewski skupuje złoto i ukrywa je w lodówce. Nieświadoma niczego Danusia daje lodówkę Prokopowi do naprawy. Gospodarz domu znajduje szlachetny kruszec i zabiera go. Kiedy odkrywa to Henio wpada w szał. Dopada Prokopa i torturami wymusza zwrot części złota. Halina zostawia u Wrotka Anusię, sierotę, którą przygarnęła. Po kilku dniach Rajmund na tyle przywiązuje się do dziecka, że postanawia wrócić do żony. Tymczasem dzięki protekcji Majka otrzymuje nową nerkę. Teraz uszczęśliwieni młodzi mogą już wyznaczyć datę ślubu. Do Katowic, z delegacją radzieckich inżynierów przyjeżdża Klara, siostra Martyny. Martyna namawia ją, by została w Polsce. Nadchodzi październik 1978 roku. Lokatorzy kamienicy na Złotej z wielką radością przyjmują wieść o wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża.

DROGA NA SKRÓTY (24)
Krzysio Talar bez wiedzy ojca trenuje poślizgi jego "Polonezem". Wkrótce kradnie też samochód szefa stajni rajdowej, lecz ścigany przez policję porzuca wóz i ucieka. Mietek i Nina prowadzą w kościele głodówkę protestacyjną w obronie uwięzionych robotników z Radomia. UB zakłada podsłuch w telefonie Jasińskich. W efekcie następują aresztowania działaczy opozycji. Wśród zatrzymanych jest Łukasz Zbożny. Tymczasem przedsiębiorczy Henio znajduje kolejne źródło dochodów. Produkuje koszulki z podobizną Elvisa Presleya, a potem papieża. W dystrybucji pomaga mu Krzysio. Bawolik organizuje turniej piłkarski dla młodzieży. Podpada jednak władzom, gdyż ubiera chłopców w koszulki z wizerunkiem papieża. Zostaje posądzony o prowokację, a niebawem wysłany na wcześniejszą emeryturę. Po kolejnej wpadce u Jasińskich, Mietek odkrywa podsłuch. Niesforny Krzysio w dyskotece wdaje się w bójkę w obronie Joli, córki szefa stajni rajdowej. Klara i Adam decydują się na wyjazd do Włoch.

DZIŚ KAŻDY MA DWADZIEŚCIA LAT (25)
Krzysio zostawia rodzinę, by poświęcić się opiece nad Jolą, która dopiero co dokonała aborcji. Prokop oświadcza się Lodzi. Klara wraca do Polski z zamiarem pozostania tu na stałe, lecz nie uzyskuje wymaganej zgody i zostaje deportowana do ZSRR. Ojciec Joli proponuje Krzysiowi pracę w ekipie rajdowej FSO pod warunkiem, że chłopak zostawi w spokoju jego córkę. Majka rodzi syna, a Prokop i Lodzia stają na ślubnym kobiercu. Rozpoczynają się strajki na Wybrzeżu. Wrotek niemal natychmiast jedzie z kamerą, by filmować zajścia. Samopoczucie Ewy systematycznie się pogarsza. Krzyś zawozi ją do uzdrowiciela Harrisa skradzionym samochodem. Zatrzymuje go milicja, lecz dzięki interwencji ojca Joli chłopak wychodzi z aresztu. Lermaszewscy wyprowadzają się z domu na Złotej. Śmierć Ewy zbiega się w czasie z podpisaniem porozumień sierpniowych. Nad trumną zmarłej spotykają się wszyscy mieszkańcy kamienicy.









Powrót do góry
Zobacz profil autora
Notecreo
Arcymistrz
Arcymistrz


Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 24252
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: 20:45:38 08-08-07    Temat postu:

bardzo lubię ten serial i zawsze z przyjemnością do niego wracam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
justyna792
Cool
Cool


Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 578
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: łódź/hel
Płeć: Kobieta

PostWysłany: 17:13:09 09-08-07    Temat postu:

Bardzo lubię ten serial.Muzyka jest przepiękna.I niezapomniany Popiołek.


Plenery: Warszawa. Głównego bohatera filmu - kamienicę przy ul. Złotej 25 - grał w odcinkach 1 - 12 dom przy ul. Pańskiej 25, w odcinkach 13 - 25 - Marszałkowska 45 (wnętrza) i Kowelska 6 (plenery).
Łącznie powstały 4 serie serialu oraz jeden odcinek poza którąkolwiek serią:
Seria 1 (rok 1980) - odcinki 1 - 7
Seria 2 (rok 1982) - odcinki 8 - 11
rok 1987 - odcinek 12, w pierwotnym zamierzeniu kończący cały serial
Seria 3 (lata 1996-1997) - odcinki 13 - 20
Seria 4 (rok 2000) - odcinki 21 - 25



Powrót do góry
Zobacz profil autora
giovanna
King kong
King kong


Dołączył: 08 Maj 2006
Posty: 2635
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Milano
Płeć: Kobieta

PostWysłany: 11:07:31 14-08-07    Temat postu:

bardzo lubie ten serial zawsze chetnie go ogladamm
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rossana
Detonator
Detonator


Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 489
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: 0:17:24 19-08-07    Temat postu:

Lubie ten serial w szczegolności pierwszą część.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Notecreo
Arcymistrz
Arcymistrz


Dołączył: 13 Lip 2007
Posty: 24252
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: 1:17:23 19-08-07    Temat postu:

ja tez uwazam, ze pierwsza częśc jest nalepsza
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Luimelia
Moderator
Moderator


Dołączył: 31 Maj 2013
Posty: 55423
Przeczytał: 13 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sosnowiec
Płeć: Kobieta

PostWysłany: 14:10:12 14-09-19    Temat postu:

spoko serial
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Telenowele Strona Główna -> Seriale polskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin